a

Haydi, sizde yaşamınızı değiştirmek için bir yerden başlayın, aşırı kilolarınızdan kurtularak hayatınızda bir dönüm noktası yaratın göreceksiniz bir çok rahatsızlığınız ve hastalığınız, siz ideal kilonuza kavuşurken iyileşecek ve yaşamdan daha çok keyif alacaksınız.

+ 0212 275 29 29

+ 0212 660 94 00
Esentepe mah. Büyükdere cad. No:159 D:7 Şişli-İstanbul

BİZİ TAKİP EDİN

Takip Et

Akupunktur ile Kilo Verme

Her gün değişik televizyon kanallarında gördüğümüz çeşitli branşlardan doktorlar yada diyetisyenler zayıflama hakkında bilgiler vermekte sağlığı nasıl bozduğunu nasıl zayıflanacağını hangi yiyeceklerin daha sağlıklı olduğunu anlatmaktalar. Bu da bize şişmanlığın ne kadar önemli bir problem olduğunu göstermektedir. Evet gerçekten zorlu bir uğraş. Peki insanlar bu müthiş şavaştan nasıl galip çıkacaklar.

Diyet listeleri internet sayfalarında, gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlanmakta ama buna uzun vadede nasıl tahammül edilecek , uzun soluklu olması için nasıl uyum sağlanacak meçhul. Bu listeyi al git ve uygula demek kolay ama onların zayıflama istek ve heyecanları nasıl diri tutulacak.İşte en önemli sorun burada. Bir başka problemde bazı hastalıkların zayıflama hızını azaltmaları. Mesela hipotroidi, yada başka hormonal bozukluklar. Bütün bunlar düşünülerek hazırlanacak plan ve program hastanın rızası alınarak oluşturulmalı ve mutlaka davranış değişiklikleri konusu her defasında işlenerek ve de şişmanlığın ne kadar büyük bir sağlık problemi olduğu gene her defasında söylenerek deyim yerindeyse kilolu insanın beyni yıkanmalı ama aynı zamanda kızarak bağırarak rencide ederek değil, müşfik bir tutumla sevecenlikle hastaya davranılmalı ve onun bu işe dört elle sarılması temin edilmelidir.

Zorla yaptırılacak iş belki kısa vadede başarılı olabilir ama uzun vadede kesinlikle şişmanlık tekrar ortaya çıkacaktır.
Bu iş uzun süreli olmalıdır. Öyleyse hem doktor hemde hasta için gereken şey öncelikle sabırdır. Çünkü uzun ve çetrefilli olan bu yolda bazen koşarak bazen düşe kalka gidilecektir.

Hastanın her sendeleyişinde her ümidinin kırılışında doktor onun sırtını sıvazlamalı ve gönlünü alarak bu işe tekrar dört elle sarılarak devam etmesini sağlamalıdır. Sen bu işi yapamayacaksın benim diğer hastalarımın da şevkini kırıyorsun artık bana gelme diyerek hastayı reddetmek bir hekime yakışmaz. Öyleyse öncelikle hekim bu işi gerçekten sevmeli ve kendini adamalıdır.

Tabii, bu kadar zor bir işi yaparken bir desteğe ihtiyaç duyulacaktır. Çünkü hastaların direncini artırmalı ve uzun süreli yeni beslenme planını uygulamak kolaylaştırılmalıdır. Neyse ki Akupunktur gibi kolaylaştırıcı önemli bir destek tedavisine sahibiz. Akupunktur bir yandan açlık tokluk dengesini sağlar yani yeteri kadar yenildiğinde doyma hissinin oluşmasını temin ederken, iştahi dengeleyip, mide asit salgısının aşırı salgılanmasının önüne geçerek mide kazınmalarını, ekşime ve yanmalarını ortadan kaldırır. Diğer yandan mutluluk hormonları aracılığı ile gerginliği, huzursuzluğu azaltarak her defasında yemeğe saldırma hissini törpüler.

Tahammül gücünü artırarak kişiyi daha enerjik bir duruma getirir, böylece insanların günlük işlerindeki verimsizliği yok eder. Bütün bunların ışığında denilebilir ki Akupunktur önemli bir kilo verme desteğidir.

Bu arada zayıflayacak şahıslara şunu söylemek isterim lütfen, tam anlamıyla kilol vermek istediğiniz zaman bu işe başlayin. Yoksa vermeniz gereken kilonun dörtte birini verip “neyse azıcık ta olsa zayıfladım” diyerek tekrar eski düzeninize dönerseniz her defasında daha fazla kilo alarak ağırlığınızın daha yukarı çıkmasina sebep olacaksınız ve kendinize sağlığınıza yazık edeceksiniz. Sonra da bir seyleri suçlayacaksınız.

“Akupunkturdan sonra çok kilo alınıyor” gibi sözler söyleceksiniz. Sanki yeteri kadar zayıflamayıp tekrar kilo alan kişilerin hepsi akupunktur yaptırmış gibi.

Demek istiyorum ki nasıl kilo verirseniz verin ,yani akupunktur yaptırmadan zayıflamış olsanız da, eğer bu işi sonuna kadar götürmezseniz, mutlaka tekrar kilo alırsınız. Öyleyse “akupunkturdan sonra kilo alınıyormuş” söylemi, kilo vermek işini yarım bırakmış insanların, sorumluluğu başkasına yükleme anlayışlarının ürünü olan bir şehir efsanesidir.

Son söz olarak şunu söylemek lazım gelir ki, bir hekim olarak bizler bu işin uzun ve sürdürülebilir olması gerektiğini bilmeli ve planlarımızı bunun üzerine kurmalıyız.

Kilo kaybetmek isteyen kişide, kısa vadede çok kilo vermek yerine, uzun vadede belki daha yavaş fakat kalıcı kilo vermeyi hedeflemeli ve bilmeli ki şişmanlık neredeyse tüm hastalıkları doğurabilecek bir tablodur.Bu vesile ile denilebilir ki akupunkturla kilo verme, akupunkturla şişmanlık tedavisi çok önemli bir tedavidir.