a

Haydi, sizde yaşamınızı değiştirmek için bir yerden başlayın, aşırı kilolarınızdan kurtularak hayatınızda bir dönüm noktası yaratın göreceksiniz bir çok rahatsızlığınız ve hastalığınız, siz ideal kilonuza kavuşurken iyileşecek ve yaşamdan daha çok keyif alacaksınız.

+ 0212 275 29 29

+ 0212 660 94 00
Esentepe mah. Büyükdere cad. No:159 D:7 Şişli-İstanbul

BİZİ TAKİP EDİN

Takip Et

Akupunktur

Akupunktur organlar ve vücut yüzeyindeki noktalar arasında bir bağlantı olduğu ilkesi üzerine kurulmuş bir tedavi yöntemidir. Akupunktur noktaları diye adlandırılan bu noktaların ince iğnelerle uyarılıp aktivitesinin değiştirilmesi ve bozulan organların çalışmasının düzeltilmesi, iyileşmeyi ortaya çıkarır. Kelime olarak akupunktur bir iğneyle (akus) delme (punctura) demektir. Akupunktur çok eski bir tıp sistemi olsa da ilk defa Çinliler sistematize etmişlerdir ve M.Ö. 200’lerde bu konuda ilk kitabı yazmışlardır. Akupunktur dünyaya o zamandan bu yana yayılmıştır. Ama hala tıp öğrencilerinin ister Batı tıbbını, isterse geleneksel Çin tıbbını aynı üniversite çatısı altında, öğrendikleri Çin ve Uzak doğuda en çok uygulanmaktadır.

Çinliler 1000 kadar akupunktur noktası tarif etmektedirler ve bunların büyük bir kısmını 12 ana grupta sınıflandırmışlardır. Bu gruplara meridyen denilir. Bu ana meridyenler akciğer, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, kalp, dalak, mesane, böbrek, perikard, üçlü ısıtıcı, safra kesesi ve karaciğeri kontrol eder. Meridyenler boyunca bütün akupunktur noktaları, adı geçen organları etkilerler. Aynı zamanda embriyolojik olarak, beraber geliştikleri organları da etkilerler.

Çinlilere göre bu meridyenler, insan vücudunun bütünleşmiş parçalarıdır. Batı tıbbı, vücudu; mideci, kalpçi, cildiyeci gibi bölümlere ayırırken, akupunkturist‘ler vücudun bir bütün olduğunu ve bu şekilde tedavi edilmesi gerektiğini bilir ve söylerler.

Akupunktur vücudun kendi iyileştirme kudretiyle kendini tedavi ettiği bir yöntemdir. Akupunktur tedavisinin en önemli özelliklerinden biri, ilaç tedavisinde karşılaşılabilecek yan etkilere sebep olmayışıdır.   Bu yöntemin uygulanmasındaki amaç kişiyi hastalık döneminden önceki durumuna döndürmektir. Teorik olarak fizyolojik değişikliklerden kaynaklanan her hastalığın akupunkturla tedavi edilmesi mümkün gözükmektedir. Bu sebeple WHO çok geniş bir akupunkturla tedavi edilebilen hastalıklar listesi hazırlamıştır.

Akupunkturla tedavi edilen hastalıklar

Dünya sağlık örgütü (WHO) tarafından yayınlanan akupunktur ile tedavi edilen hastalıklar listesinden alınan hastalıklardan bazıları şunlardır:

– Boyun fıtıkları, kireçlenmeleri, ağrıları
– Bel fıtıkları, kireçlenmeleri, ağrıları
– Sırt ağrıları
– Omuz kireçlenmeleri ve ağrıları
– Diz kireçlenmeleri ve ağrıları
– Romatizmal ağrılar
– Bacak kol ve diğer eklem ağrıları
– Migren ve diğer baş ağrıları
– Mide yanma, ekşime ve ağrıları
– Stres, gerginlik ve buna bağlı uykusuzluk
– Depresyon
– Ruhsal dalgalanmalar
– Romatoid artrit
– Dismenore (sancılı adet)
– Alerjik rinit
– Bronşial astma (astım)
– Meniere sendromu
– Hipotansiyon