a

Haydi, sizde yaşamınızı değiştirmek için bir yerden başlayın, aşırı kilolarınızdan kurtularak hayatınızda bir dönüm noktası yaratın göreceksiniz bir çok rahatsızlığınız ve hastalığınız, siz ideal kilonuza kavuşurken iyileşecek ve yaşamdan daha çok keyif alacaksınız.

+ 0212 275 29 29

+ 0212 660 94 00
Esentepe mah. Büyükdere cad. No:159 D:7 Şişli-İstanbul

BİZİ TAKİP EDİN

Takip Et

Koltuk Altı Terleme ve El Terleme Tedavisi

Özellikle sıcak havalarda yada ortamlarda vücut ısısının düşürülmes, amacıyla vücudun kendine koruma reflekslerinden birisi olan terleme bazen kontrolden çıkıp özellikle koltukaltında, kişinin ve çevresindekilerin oldukça rahatsız oldukları bir hale gelebiliyor.

Koltuk Altı Terleme ve El Terleme TedavisiKişisel bakım, sık banyo yapma, çamaşır değiştrme gibi önlemlerle durumu geçiştirmeye çalışsalarda, maalesef bu vaziyet kendine olan güven kaybına ve sosyal çekigenliğe yol açıyor.

Normalin 30-40 katına kadar çıkabilen terleme dikkatli izlenirse ter damlaları görünür hale geliyor. Hele heyecan yada sıkıntı veya kendini bulunduğu ortama kabul ettirme durumu varsa bu artış çok daha şiddetleniyor. Çünkü terbezleri istem dışı çalışan otonom sinir sisteminin kontrolü altındadır. Yani kontrol altına almaya çalışmak, terlemeyeyim diye düşünmek dahi terlemeyi daha da abartılı hale getirir.

Bazı olgularda önceden böyle bir sorunu olmadığı halde koltukaltlarına lazer epilasyon uygulattıktan sonra aşırı terlemenin başladığı belirtilmiştir.

Özellikle gençleri ve çalışan hanımları hayatından bezdiren bu durum, çok terliyorum, koltukaltlarım devamlı ıslak, kıyafetlerimde tuz lekeleri oluyor şikayetlerine sebep oluyor.

Tıp literatündeki ismi hiperhidrozis olan bu istenmeyen vaziyet kişilerin başka insanlarla tanışmalarını ve duygusal ilişkilerini olumsuz yönde etkilerken, çalışma yaşamında verimsizliğe, mutsuzluğa, iç sıkıntısına, özgüven hissi kaybına ve sosyal ortamlardan kaçınma düşüncesine yol açmaktadır.

Bu kadar olumsuzluğa yol açan hiperhidroz yani aşırı terlemenin tedavisi yok mu? Elbette var. Cerrahi tedavisi olduğu bildirilse de  ‘’önce tıbbi tedavi’’ prensibi ile yaygın kullanılan yöntem nörotoksin tedavisidir. Senede iki kez uygulanan nörotoksin enjeksiyonları ile bütün bir yılı bu illetten kurtularak geçirmek mümkün. Bu sayede kişiler sosyal problem yaşatan bir durumdan kurtularak kendilerine olan güvenlerini artırırlar ve daha mutlu olurlar.