a

Haydi, sizde yaşamınızı değiştirmek için bir yerden başlayın, aşırı kilolarınızdan kurtularak hayatınızda bir dönüm noktası yaratın göreceksiniz bir çok rahatsızlığınız ve hastalığınız, siz ideal kilonuza kavuşurken iyileşecek ve yaşamdan daha çok keyif alacaksınız.

+ 0212 275 29 29

+ 0212 660 94 00
Esentepe mah. Büyükdere cad. No:159 D:7 Şişli-İstanbul

BİZİ TAKİP EDİN

Takip Et

Mezo PRP ( Plazma Rich Platelet )

Mezo PRP ( Plazma Rich Platelet )

İlk çağlardan beri insanlar daha güzel görünmek için çaba sarfederler. Takılar, giysiler, süs eşyaları özellikle kadınlar için vazgeçilmez nesnelerdir. Bilhassa son dönemlerde zayıflığın moda olmasıyla bedenlerine de dikkat eder, özen gösterir hale geldiler. Boy ile kilonun orantılı olması, yani şişman olmamak aslında hem kadın, hem de erkekler için güzellik olduğu kadar sağlık ta demektir. Fit bir vücutta giysilerde güzel durur ve insanlar kendilerini daha çekici bulurlar.

Kadınların kilo yanında başka bir problemleri daha vardır. Selülit!… Hastalık sayılmayan ama görüntü kusuru yaratan selülit aynı zamanda ağrı ve huzursuzlukta yapan bir derialtı yağ dokusu bozukluğudur. Özellikle üst bacak ön yada arka tarafında veya kalçada ortaya çıkar. Sebeplerini hormonal ve dolaşım sistemindeki bozukluklarda aramak gerekir. Selülitin başlangıcı genç kızlık dönemindeki regl sıkıntılarıdır. 14 ile 28. Günler arasında vücut su tutmaya başlar. Kanama ile ödem çözülür fakat, özellikle selülitin oluştuğu bölgelerde bu ödemin tamamı çözülmez ve giderek dokulara baskı yapmaya başlar. Bu baskı sonraları damarlara sirayet eder ve kan dolaşımında durgunluk yaratır. Hem taze kan hemde kirli kan dolaşımındaki bu durgunluk doku beslenmesini bozar. Bilhassa derialtı yüzeyel yağ dokusunda sonrada derin yağ dokusunda bozukluk yaratır. Sonrasında bu yağ hücreleri şişer ve bölge kabalaşmaya, bölgesel olarak şişmanlamaya başlar. Daha sonra şişen yağ hücrelerinin etrafındaki, dokuya sağlamlık ve esneklik veren bant şeklindeki iplikçikler, elastikiyetlerini yitirirler ve yapıştıkları deri kısmını içeri çekerler.
İşte bacaklarda görülen çukurlar veya portakal kabuğu görüntüsü böyle oluşur. Hareketsiz kalan spor yapmayan, aşırı tuzlu yiyen kadınlarda giderek alınan kilolar bacakların kalınlaşmasına, selülitin artmasına yol açarken bu durum erkeklerde de göbeklenmeye sebep olur. Kilo verilmeye başlansa bile bu bölgelerdeki geriye gidiş çok yavaş olur.

Bu sebeplerden dolayı, bu bölgelerin tedaviye ihtiyacı vardır. Bu güne kadar bu konuda başarılı olmak için birçok cihaz üretilmiştir, fakat selülit denilen bu zorlu problemde gözlemlediğimiz en etkin tedavi yöntemi mezoterapi olmuştur.

Son dönemde cilt canlandırma, cilt yenileme de kullandığımız ve etkili sonuçlar aldığımız PRP enjeksiyonlarından sonra, PRP yi mezoterapik yoldan selülit tedavisinde kullanma fikri ortaya atıldı. PRP uygulamasından sonra, selülit probleminin olduğu bölgelerde, bir taraftan bölgesel küçülme, sıkılaşma olurken diğer taraftan selülitlerde azalma görüldü. Mezoprp adı da verilen bu yöntem, vücuduna ilaç enjekte ettirmek istemeyen hasta gurubu için iyi bir alternatif oldu. Kendi vücutlarından alınan kanla, selülit tedavisi yaptırma şansına sahip oldular.
PRP (Platelet rich plasma), trombositlerden zenginleştirilmiş kan sıvısıdır. Bir hastadan alınan bir miktar taze kanın, bazı işlemlerden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen trombositlerden zengin bu sıvının yine aynı hastanın cildine, gençleştirmek, tazelemek, yenilemek ve selülitlerini tedavi etmek amacı ile zerk edilme işlemidir. PRP vücutta enjekte edildiği bölgelerde kök hücreleri uyarıp aktif hale geçirirerek, dokuların yenilenmesine yardımcı olan bir tedavi biçimidir.

Prp sıvısı içindeki trombositler, kanımızda var olan hücrelerdir. Bu hücreler kanın pıhtılaşma veya akışkanlık özelliklerini ve yaraların iyileştirilmesinde yara yerinin temizlenmesi görevlerini yerine getirirler. Ayrıca son zamanlarda trombositlerin bu görevlerinin yanında, hasarlı bölgenin tamiri için gerekli hücresel yenilenmeyi sağlayan büyüme faktörlerini içerdiği, sonuçta yaraların iyileşmesini sağlayan unsurların da, bu büyüme faktörleri olduğu anlaşıldı.

P.R.P prosedürü kan alınması ile başlar. Özel bir tüp ve santrifuj yardımıyla trombosit açısından zengin plazma hazırlanır. Sonra bu plazma problemli bölgeye enjekte edilir. Enjeksiyon bölgelerindeki trombositler yoğun bir şekilde büyüme faktörlerinin serbest kalmasını sağlar. Büyüme faktörlerinin tesiriyle aktivitesi artan fibroblastlar, kollajen ve hyaluronik asit üretimini artırıp, yeni besleyici damarların oluşmasını ve cildin daha fazla kan alarak kendini hızla yenilemesini sağlar.